Strona główna Ogólna Teatr oraz rozrywka w czasach starożytnych

Teatr oraz rozrywka w czasach starożytnych

188
PODZIEL SIĘ

Rozrywka wywierała w I wieku obfity wpływ na masy. Istotne miasta imperium rzymskiego miały teatry, amfiteatry czy też cyrki, a co poniektóre miały wszelkie te trzy obiekty. W pewnej publikacji można przeczytać: „Widowiska łączyły się z niebezpieczeństwem i afektem graniczącym z szaleństwem, oraz bezustannym zalewem krwi”. Powożący rydwanami mieli stroje o różnych barwach, a każda drużyna wyrażała określoną grupę społeczną czy też polityczną. Na widok swych faworytów kibice dynamicznie wiwatowali.

Woźnice cieszyli się taką sławą, że ludzie ozdabiali swe domy ich portretami, a im samym wypłacano gigantyczne kwoty dewiz. W miastach odbywały się również krwawe walki gladiatorów i walki z dzikimi zwierzętami, nagminnie toczone bez broni. Przestępców skazanych na śmierć odziewano nieraz w skóry, co miało ich upodabniać do zwierzaków, oraz rzucano na pożarcie naumyślnie wygłodzonym bestiom; takiej śmierci towarzyszyły niewyobrażalne męczarnie. Osoby oddające się tak koszmarnej rozrywce, zatraciły wszystkie poczucie moralności.

Budowla, gdzie organizowano rozmaitego typu widowiska oraz przedstawienia sceniczne – tragedie, komedie, występy taneczne i muzyczne. W teatrach nieraz przedstawiano spektakle przeróżnej treści. Teatry zaczęto wznosić w Grecji ok. V w. p.n.e. i z w pewnych momentach wybudowano je w wielu dużych miastach. Albowiem starożytni Grecy tak umiejętnie oraz pieczołowicie budowali teatry, publiczność mogła prawidłowo widzieć i słyszeć wystawiane sztuki. Przedstawienia teatralne wywodziły się ze świąt urodzaju, obchodzonych dla uczczenia żniw i winobrania, i z poglądów dotyczących śmierci i odnawiania się życia. Te orgiastyczne święta celebrowano ku czci Dionizosa, mitycznego boga wina i urodzaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here