Strona główna Technologia Nowoczesne technologie – czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Nowoczesne technologie – czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

273
PODZIEL SIĘ

Wszechobecne reklamy atakują każdego dnia nowościami. Codziennie jesteśmy wprost zasypywani lawinami informacji o oryginalnych produktach – użytecznych lub nie – innowacyjnych trendach w modzie, różnych „must have tego lata czy zimy”, nowych gadżetach elektronicznych. Mamy prawo przebierać i kupować, co tylko chcemy, bez ustanku nowsze i poprawniejsze, ale czy aby z pewnością wymagane?

Postęp technologiczny oraz cywilizacyjny przyniósł wielkie zmiany. Ewidentnie wiele z nich to zmiany na lepsze, bez postępu oraz wynalazków nie można by było choćby leczyć pewnych schorzeń bądź kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to naturalnie dzięki laparoskopowi realizowanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze oraz mniej wyczerpujące dla pacjentów.

Jednakowoż większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy kompletnie zbędne, bowiem przecież komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak bardzo od tego, który zszedł z linii wytwórczej dziś. Dlaczego w następstwie tego producenci mówią coś innego? To łatwe – aby więcej sprzedać oraz więcej zarobić! Niegdyś towary produkowano po to, aby zaspokoić potrzeby ludzi, dzisiaj za pomocą reklamy wywiera się w ludziach potrzeby, jakich wcześniej nie odczuwali, aby zagwarantować sobie rynek zbytu na wciąż pionierskie artykuły, jakich bez reklamy z pewnością nikt by nawet nie zauważył.

Znane powiedzenie uczy, że lepsze jest wrogiem solidnego, co oznacza, że jeżeli coś jest odpowiednie, to nie należy próbować tego poprawiać, ponieważ wolno to tylko popsuć. Jednak czy na pewno? Jeżeli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa bytu. A jednakże przedstawiciele nauki oraz eksperci z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to oryginalnych wynalazków. Czy są one niepomocne?

Jak najbardziej, że są niebezużyteczne. Dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz łatwiejsze oraz przyjemniejsze. Przecież gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy dzisiejszej kinematografii – dzisiaj nie zdołalibyśmy korzystać z seansów kinowych lub oglądać filmów w mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here