Strona główna Dom Budowa lub renowacja? Finansowe nakłady z tym związane

Budowa lub renowacja? Finansowe nakłady z tym związane

186
PODZIEL SIĘ

W pewnych sytuacjach zdarzają się takie okazje, że wolno kupić względnie tanio działkę z domem, jaki jest w nadzwyczaj złym stanie – a więc dedykowany do remontu. Wolno także kupić działkę budowlaną oraz na niej zbudować od podstaw własny wyśniony dom. Pozostaje w następstwie tego pytanie – którą opcję wybrać, jaka jest korzystniejsza, czy remont starego domu wyniesie finansowo mniej aniżeli wybudowanie innowacyjnego domu od podstaw? Czasami naturalnie okazuje się, że remont ma prawo pochłonąć znaczniejsze koszty aniżeli postawienie oryginalnego domu, na dodatek może zająć o wiele więcej czasu.

Może się również okazać, nawet już w trakcie prowadzonego remontu, że dom jest w tak kiepskim stanie, że należy będzie wykonać jeszcze kolejne prace, nie zaplanowane pierwotnie. Dlatego należałoby prawidłowo się zastanowić, czy kupować taki dom dedykowany do remontu, najodpowiedniej skorzystać wówczas z opinii biegłego, jaki byłby całkowity koszt wyremontowania takiego mieszkania. Zbudowanie domu od podstaw ma tą przewagę, że wolno wybrać dowolny projekt, nie ma jakichkolwiek ograniczeń narzuconych już istniejącymi uzależnieniami. Czasami korzystnym rozwiązaniem jest też kupno starego domu, wyburzenie go i postawienie w tym położeniu domu nowego.

Zanim przystąpimy do realizowania inwestycji, jaką jest budowa osobistego domu, warto jest policzyć, przynajmniej w pewnym uproszczeniu, jaki będzie koszt konstruowania takiego domu i w jaki sposób zagwarantować finansowanie tej inwestycji. Prawidłowo jest także posiadać możliwość awaryjnego zdobycia większych środków finansowych, choćby przez wzięcie kredytu.

Wydatek budowy domu to nie wyłącznie samo jego wymurowanie, trzeba tu uwzględnić koszt zakupu działki pod budowę, koszt projektu domu i pojedynczych przyłączy jak woda, prąd lub kanalizacja. Kolejny koszt to kupno materiałów budowniczych – w tej kwestii nie trzeba oszczędzać, ponieważ budujemy dom na pokolenia oraz ma być on pewny i solidnie wykonany. Następne koszty obejmują tak zwaną robociznę, a wobec tego pieniądze przeznaczone na zapłatę dla ekipy budowlanej. Także w tym aspekcie nie należy zbytnio oszczędzać, poprzez wynajęcie ekipy najtańszej, jednakże niekoniecznie fachowej i solidnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here